Wielkość tekstu:

Wakacje w GBP w Odrzykoniu

czwartek, 1 sierpnia 2019 r.

Połowa wakacji już za nami !

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Odrzykoniu  podczas cyklu spotkań „Wakacje
w bibliotece” została przeprowadzona akcja „Mój przyjaciel pies”, a także zbiórka karmy i akcesoriów dla podopiecznych ze schroniska. Odbyły się lekcje biblioteczne, pogadanki o tematyce związanej z naszymi czworonożnymi pupilami, a także kreatywne zajęcia plastyczne.

W dniu 23 lipca Bibliotekarka przedstawiła schemat spotkań wakacyjnych oraz ich cel (troska o zwierzęta domowe oraz porzucone). Uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną na temat ras psów, a następnie zgodnie z instrukcją wykonali pieski i kotki metodą orgiami. Prace te będą formą laurki dla osób podejmujących się adopcji zwierząt.

Na wstępie zajęć w dniu 25 lipca dzieci wysłuchały wiersz Józefa Ratajczaka „Mój pies”, oraz rozmawialiśmy o opiece nad zwierzętami, a także obowiązkach właściciela. Uczestnicy podzieleni na grupy analizowali życie psa kochanego i porzuconego oprócz tego obejrzeli film dokumentalny jak wygląda schronisko dla zwierząt. Zwróciliśmy też szczególną uwagę jak ważne jest „podpisanie psa”- identyfikator, brelok z danymi właściciela, aby nie zginał i nie trafił do schroniska. Dzieci stworzyły takie breloki, a ponadto wykonały pompony do zabawy dla swoich pupilów.

Kolejne spotkanie w dniu 30 lipca odbyło się pod kątem roli psa w życiu człowieka. Dzieci obejrzały prezentacje multimedialną „Pies jako pracownik” oraz analizowały jakie czynności wykonuje i jakie predyspozycje, szkolenia musi posiadać. Następnie wykonały zabawki dla czworonogów z wykorzystaniem materiałów z recyklingu np. rolki po papierze toaletowym czy tkanin.

W dniu 1 sierpnia odbyło się najbardziej wyczekiwane przez dzieci spotkanie z Instruktorami OTOZ Animals z Krosna, które przyprowadziły małego pieska Kubusia- podopiecznego ze schroniska. Tematem spotkania było im. wyjaśnienie jak funkcjonuje schronisko, jak należy dbać o swoich domowych zwierzaków, oraz technikę obrony przed agresywnym psem. Jesteśmy pełni podziwu dla ludzi, którzy poświęcają swój wolny czas, aby bezinteresownie pomagać zwierzętom.
Uczestnicy spotkań przekazali na ręce Instruktorem zebraną karmę oraz artykuły dla zwierząt, a także wykonane samodzielnie zabawki i laurki dla rodzin adopcyjnych.

Wszystkim darczyńcom oraz uczestnikom akcji dziękujemy za mile spędzony czas.

GBP w Odrzykoniu